Nové mestské parky

10.8.2021 som sa zúčastnil prezentácie projektu „Nové mestské parky“ k projektu vytvorenia „nového mestského parku“ na Povrazovej ulici.

Projekt sám o sebe bol pekný, profesionálne pripravený … ale nerealizovateľný.
Architekti pracovali na „zásuvkovom“ projekte, ktorý sa nikdy nemôže realizovať. Mrhanie zdrojmi? Domnievam sa, že áno. Mesto totiž nedalo spracovateľom vedieť, že predmetná lokalita je určená na náhradnú výsadbu z výrubu na Slaneckej kvôli projektu rozšírenia Slaneckej cesty. A tu je problém. Projekt rozšírenia Slaneckej cesty je financovaný z eurofondov a teda aj náhradná výsadba je viazaná na europrojekt. Tie stromy na Povrazovej proste vysadené byť musia. A s takýmito projektami sa navyše po ich realizácii nesmie 5 rokov hýbať.
Spracovatelia boli informáciou prekvapení. Žiaľ mesto Košice im nedalo informácie a ich práca tak vyšla v konečnom dôsledku nazmar. Lúčili sme sa tým, že sa pozrú na možnosť prerobiť projekt do súladu s náhradnou výsadbou. Mimochodom, projekt sám o sebe vyzeral finančne dosť náročne. Z praxe to znamená náročnu realizovateľnosť, resp. nerealizovateľnosť.

O týždeň na to sa konala ďalšia prezentácia. Keďže na Terasu prišli prezentovať okrem úpravy Borovicového hája aj lokalitu Čičky, prišiel som sa za KVP na projekt pozrieť. Žiaľ, opäť projekty mimo realitu. Borovicový háj mal napríklad uletený nápad s „vojenskou zónou“ a Čičky opomínali úplne projekt skate parku, ktorý pripravila Mestská časť KVP a rovnako tak opomenuli aj zmenu projektu bytových domov Andromeda.

Ako miestneho poslanca za sídlisko KVP ma prekvapila úvodná reč od zástupkyňe OZ Východne pobrežie, ktorá nás upozornila, že financovanie, či územný plán sú len technikálie… „len“.

Nedostatočné informovanie zo strany mesta a absencia komunikácie s mestskými časťami tak z môjho pohľadu urobili z tohto inak ideovo zaujímavého počinu mrhanie verejnými zdrojmi. Škoda.